تبلیغات
علم شهید - فرقه زار و زاری یا اهل هوا
                                               علم شهید

لوگوی دوستان


فرقه زار و زاری یا اهل هوا
شنبه 25 آذر 1391

تصوف همان صوفی گری هست که تو اینترنت و دنیای مجازی صفحات زیادی در نقد تصوف پیدا میکنید ولی بد نیست با یکی از این فرقه های صوفی گری یک کم اشنا بشیم.

ناگفته نماند که این فرقه جمعیت زیادی ندارن ولی مثل بقیه فرقه های تصوف جعلی و ساختگی است.

فرقه زار زاری یا اهل هوا

اول بگم که حتی اسم فرقشون هم جالبه بگذریم.

زاریها که آنانرا اهل هوا میگیند در بنادر خلیج فارس و دریای عمان وجود دارن و مشهور است که بوسیله ناویهای (سربازان دریایی)پرتغالی از آفریقا و دیگر نقاط به بندر لنگه و بوشهر آمده اند و بتدریج تعداد نفراتشون افزایش پیدا کرده.

لااقل هر 15 روز یکبار همه از جمله مرد و زن و پیر و جوانتحت نظر یه استاد در وسط باغ های خرم جمع میشن و مرشد رو اگر مرد باشه بابا و اگرم زن باشه ماما میگند.کودکان رو هم تو جمعشون راه نمیدن.

زاریها با هیچ دسته و جمعیت سیاسی و مذهبی و ... تماسی ندارن و اغلبشون عامی و کارگر هستند.

تقریبا میشه گفت که از جمله ی طبقات پایین حامعه اندو اکثر این زاری ها دینشون رو از والدینشون به ارث بردن!!!!

اگر یکی به دلخواه خودش تقریبا سه بار تو جلساتشون شرکت داشته باشه دیگه نمیتونه از جلساتشون دل بکنه!!

خودشون میگن که هر کس که در جلساتشون شرکت کنه با اجنه و ارواح و بستگان خودش که فوت کردند تماس میگیره و به هرچی که نیت انجامش رو داشته میرسه و دیگه...

                 ادامه ماجرا در ادامه مطلب ...حتما تا اخرش بخونید

همچنین میگند که هر زاری همزاد یکی از ارواح گذشته خودش یا یکی از اجنه است و همزادش مراقبش هست! ( معلوم میشه ارواح در عالم برزخ بیکار هستن ! و کاری جز مراقبت از حضرات ندارند ! )

جلسات در باغ های خارج از شهر یا در شب یا در زمانی که تاریکی و ظلمات همه جا رو فرا گرفته برگزار میشه و بابا یا ماماشون با گیسوان پریشون و پر پشت و قیافه مهیب ظاهر میشه .

در این موقع حضور تماشاچی واقعا بلامانع است. در وسط باغ محوطه وسیعی را برای اینکار انتخاب میکنن و اطاقی به طول یک مترو نیم  و بعرض  هفتاد وپنج سانتی متر با چوب یا نی میسازند و زنان و مردان بدون حجاب در وسط میدان حضور بهم میرسانند.

اول یک تن نی مینوازن البته با نوایی غم بار و بقیه کاملا گوش میدن ، بعد از چند دقیقه بابا یا ماما از اطاقک چوبی میاد بیرون و تو جلسه شرکت میکنه.

 هر کدام از زاری ها یا به پای چپش یا به پای راستش تکیه کرده و کمتر تحت تاثیر نوای نی و محیط ساکت و خاموش اطرافش و سایه کمرنگ درختان قرار گرفته ، سر را خم میکنه و با چشمان نیمه باز و دهان بسته مانند زمزه زرتشتیان زمزمه میکنه و کلمات نامفهموی از دهنش بیرون میاد!!

این گوش فرا دادن به نوای نی یک ساعت و گاهی هم دو ساعت طول میکشه و اغلب کف از دهانشون میزنه بیرون و نقش زمین میشند و بعضی دیگشون هم با اشاره بابا به اطاق او میرن و مخالفین نسبت های ناروا به بابا نسبت میدن ،بعد از مدتی به حال طبیعیشون برمیگردن .

اگر زاری در ماه یک یا دو بار در جلسات شرکت نکنه بیمار میشه ( چون به این ریاضت معتاد میشند!!) و مداوای هر مرد یا زن بر عهده بابا یا ماما ست و گاهی هم بعضی از بیماران نذر میکنن و به مرشد میدن.

بعضی از این حضرات هم تو اون عالمی که به نوای نی که بهش میگن سماع بودن ظاهرا اجنه و شیاطین رو هم مشاهده فرمودند.

حاله زاری ها در سماع شبیه تشنج بیمار صرع هست.

زاری ها برای بابا یا ماماشون احترام زیادی قائلن و اون رو بابای معنوی  یا مامای معنوی میدونن، به شرکت تو مجالس سماع معتاد شدن و اونهایی که از شرکت تو جلسات سماع خودداری کنن تمام بدنشون کوفته میشه و درد میگیره و تا نیان و در جلسات شرکت نکنن روز بروز بر کسالتشون اضافه میشه تا جون شون در بره و بمیرند.

زاریهایی هم بودن که ادعا کردن اجنه رو در لباسهای مختلف دیدن و باهاشون یک فصل صحبت کردند و یکیشون هم یکی از سلاطین اجنه به نام ملک عبدالرحمان رو دیده بوده!!!

گاهی هم اخبار آینده رو از همزاد جنشون میپرسیدند. با این ادعا ها چند تا از همین مدعیان ارتباط با اجنه ، مدعی قطبیت شده بودن و مریدانی هم گرد خودشون جمع کرده بودند.

اما حالا میپردازیم به اینکه علت این کارها و تولید فرقه چی بوده ؟

این جمله که میگن دنیا جنگل مولا است  برای زاری ها صدق میکنه و اعمال غیر عادی بابا یا مامای زاری در اثر القاء و تلقین شدید هست .

اعتقاد راسخی که مریدان به رفتار بابا دارن گاهی موجب ایجاد امورهای غریب و غریب و جالب میشه.

 نوای نی و محیط ساکت و آروم و تاریک هم بی تاثیر نیست و از طرفه دیگه حرکات شدید سر مانند درویشان هم مزید بر علت هست.

اگر این مدل افراد عامی جاهل را به سمت دانش بکشونیم دیگه فرصتی برای جولون دادن و ریاست بابا یا ماما باقی نمی مونه و نمیتونن زحمات دیگرون رو به هدر بدند .

چقدر خوب میشه اگر عقل رو فرا راه خودمون قرار بدیم و از این دامها بپرهیزیم.

منابع :

کتاب اهل هوا از یکی از مریدان تصوفه و صوفی گری

کتاب سلسله های صوفیه ایران نوشته نورالدین مدرسی چهاردهی

 

 

ارسال شده توسط علمدار در ساعت 10:57 ب.ظ | نظرات()
برچسب ها
توبه ام را بپذیر , به نام خداوند بخشنده و مهربان , همه کوشش من به خاطر توست , خدا , تنها تو , پروردگارا بمن صبر عنایت بفرما , تو غنی هستی و من فقیر , ای مهربانترین , مملوک , شهید ,

حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به وبلاگ علم شهید می باشد ولی كپی برداری از آن بدون ذكر نام مجاز اما بدون لینك منبع غیر مجاز می باشد.