تبلیغات
علم شهید - ضرورت اصلح شدن انتخاباتی ، رعایت اخلاق است.
                                               علم شهید

لوگوی دوستان


ضرورت اصلح شدن انتخاباتی ، رعایت اخلاق است.
چهارشنبه 8 خرداد 1392

در مباحث مربوط به تبلیغات انتخاباتیه اکنون کشورمان شاهد حضور کاندیداهای تایید صلاحیت شده از طرف شورای نگهبان در رسانه ی صوتی و تصویری هستیم که این حضور فقط در جهت تبلیغات ریاست جمهوری است . منصبی که در آن باید پیرو  ولایت فقیه بود و از او جلو تر نرفت.

وقتی مقام معظم رهبری در سال 88 به طور مستقیم در مورد اخلاق بد سیاسی برخی از کاندیداها در مناظره های انتخاباتیشان نکاتی را اشاره فرمودند ، ایشان این نکته را چندین بار تکرار کردند که در جهتی حرکت نکنید که تخریب دیگران را در پی داشته باشد و به یقین این سخن مورد توجه صرفا فقط برای عده ی خاصی ، در زمان خاصی نبوده است. اگر کاندیدی خود را پیرو محض ولایت فقیه میداند و در تمام حرفهای انتخاباتی خود آن را بیان میکند می بایستی نکته فوق را آویزه گوش خودش کند و از تخریب دیگران و به طبع آن دشمن تراشی برای خویش دست بر دارد و سعی نکند طوری وانمود نماید که بنده تابع ولایت هستم.در همان سال 88 شاهد این حرکتها بودیم و اکنون نتیجه آن را به وضوح کامل میبینیم .بنابراین اگر برخی از کاندیداها همان رویه تبلیغاتیه دوره  قبل ریاست جمهوری را در پیش بگیریند عاقبتشان ، هر چند هم که خوب باشند همین عاقبت یکسال اخیر خواهد بود .

بقیه در ادامه مطلب

اگر بخواهیم از این منظر نگاه کنیم که اطرافیان مسبب ایجاد مشکل هستند و فلان شخص و فلان کاندیدا خودش به شخصه از تمام جهات مثبت است هم نتیجه آن را در یکسال اخیر دیده ایم ، طبق ضرب المثل معروف ایرانیان که دودش تو چشم خودت میره .

امروز و در شرایط کنونی متاسفانه شبهای پیش از طرف یکی از کاندیدهای معروف شاهد و شنونده ی بودیم که سیاست خارجه ایران را در طول سی سال گذشته کامل زیر سوال بردند و غیر مستقیم به رقیب انتخاباتی خودشان حمله ور شدند و خیلی محترمانه او را کوچکتر از آنچه هستند معرفی کردند .

حالا سوال اینجاست که اگر سی سال سیاست خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران مشکل داشته است چرا زودتر از این وارد عرصه نشدند ؟

در خوشبینانه ترین حالت اگر ما به این نکته برسیم که منظور از حرفشان این بوده است که باید راه های جدیدی در دستگاه دیپلماسی در پیش بگیریم چرا در ادامه بحث باید به کسی توهین شود ؟

هدف بنده از ارائه این بحث در اینجا خدایی نکرده توهین به شخص یا اشخاصی نیست اما نباید اخلاق سیاسی را زیر پا گذاشت .به نظر بنده مردم ایران کامل این را میدانند که یکی از شرایط اصلح بودن احترام گذاشتن به تمام قوانین اخلاقی و اجتماعی است و تخریب یا زیر سوال بردن از نشانه های غیر اصلح شدن خواهد بود .

مبنای اخلاق از دیدگاه امام علی علیه السلام حق‌مداری و دستورهای الهی است.امیرالمومنین (صلوات الله علیه) به‌ طور کلی تابع فرمان‌های الهی بود و اصول اخلاقی را در زندگی فردی و سیاسی خود کاملا رعایت می‌کرد.اصل اساسی حکومت،آن است که:خدا بالاترین ارزش است و تمام ارزشهای‌ دیگر،در جهت قرب به او معنی پیدا می‌کند.خوبی یعنی قرب به خدا و بدی یعنی دوری از او، وقتی خداوند تنها ارزش و کمال مطلق باشد،هرگز حاکم نباید حکومت را برای خود،منبع درآمد یا فضیلتی بداند، بلکه آن را ودیعه‌ای الهی می‌داند.در این صورت،این اعتقاد به تمام برنامه‌های‌ او جهت می‌دهد و همه آنها را صبغه الهی می‌زند.

بی‌تردید در اندیشه اخلاقی حضرت،هرگز تفکیک بین اخلاق فردی و اخلاق سیاسی‌ مشاهده نمی‌شود و بر ضرورت تلازم اخلاق فردی و اخلاق سیاسی،تأکید می‌شود.حضرت علی‌ علیه السلام که مظهر عینی و تجسّم اخلاق فردی بود،در سیاست نیز به دنبال سعادت جمعی بود، که این امر در دو بعد قابل تبیین است:
اول پایبندی حضرت به اخلاق در امور سیاسی،بخش جدایی‌ناپذیر اندیشه اخلاقی او است. اگر امام نمی‌تواند در زندگی فردی خویش،امر غیراخلاقی مرتکب شود،در سیاست نیز به طریق‌ اولی قادر به چنین کاری نیست؛چون با هدف نهایی او کاملا تضاد دارد.

دوم هدف حضرت علی علیه السلام در سیاست،هدایت مردم و جامعه به سوی عدالت است‌ و این،جز با پایبندی حکومت و کارگزارانش به اصول اخلاقی در سیاست،ممکن نیست.در نتیجه‌ بر ضرورت تعهد اخلاقی زمامدار تأکید بیشتری دارد.حضرت در این‌باره می‌فرماید:

«ای مردم!سوگند به خدا،من شما را به هیچ طاعتی امر نمی‌کنم،مگر اینکه خودم در آن‌ طاعت به همه شما سبقت می‌گیرم،و شما را از هیچ معصیتی نهی نمی‌کنم،مگر اینکه خود پیش از شما از ارتکاب آن گناه امتناع می‌ورزم.»

ارسال شده توسط علمدار در ساعت 09:54 ب.ظ | نظرات()
برچسب ها
توبه ام را بپذیر , پروردگارا بمن صبر عنایت بفرما , به نام خداوند بخشنده و مهربان , شهید , ای مهربانترین , تنها تو , خدا , همه کوشش من به خاطر توست , تو غنی هستی و من فقیر , مملوک ,

حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به وبلاگ علم شهید می باشد ولی كپی برداری از آن بدون ذكر نام مجاز اما بدون لینك منبع غیر مجاز می باشد.